Ájurvédská diagnostika pomáhá najít vhodnou terapii

Ájurvéda léčí člověka komplexně – na úrovni tělesné i duševní. Ájur znamená život, véda je věda. Součástí ájurvédy je doporučení denního režimu, zásad výživy, tělesné a duchovní cvičení a samozřejmě léčba běžných i vážných nemocí. 

principy Ájurvédy

Ájurvéda je pokládána za nejstarší medicínu světa, která pochází z Indie. Stejně dobře se dá použít i v našich evropských podmínkách a její zásady zvládne dodržovat každý bez rozdílu věku či pohlaví, záleží jenom na vás.

Předností ájurvédy oproti čínské medicíně je její jednoduchost a praktičnost. Principem léčby je skutečné řešení příčiny zdravotních problémů a ne jenom jejich následků. Jde o celostní systém, který řeší celkovou rovnováhu organizmu a následně konkrétní zdravotní problémy.

Ájurvéda zahrnuje přírodní léčebné postupy a má individuální přístup, život v souladu s vlastní konstitucí, okolním prostředím, roční a denní dobou.

určování tělesných typů

Vše, co je kolem nás je tvořeno z pěti živlových prvků, prostoru, vzduchu, ohně, vody a země.
Z těchto prvků vznikly také tři regulátory (dóši): vítr/váta, žluč/pitta a sliz/kapha. Lidé mají v sobě zastoupeny všechny tři, ale každý v jiném poměru, proto jsme tak rozdílní. Při jakékoli nerovnováze regulátorů od přirozeného nastavení vzniká dříve nebo později nemoc.
Ájurvéda má diagnostické metody, kterými můžeme zjistit konstituční typ člověka a následně podle toho aplikovat léčebnou terapii. Diagnostikujeme podle tělesných znaků, rozhovorem, vyplněním dotazníku nebo pulzovou diagnostikou.

Určování jednotlivých konstitučních typů a jejich kombinací měříme pomocí půlzové diagnostiky přičemž zjišťujeme:

PRAKRTI –  přirozená kombinace regulátorů po narození, která určuje konstituci člověka

VIKRTI –  momentální stav regulátorů, nerovnováha, odchylka od přirozeného nastavení

STRAVOVÁNÍ PODLE ÁJURVéDY

Vhodnou stravu pro vás takzvaně na míru najdete v našem doporučení pro výživu těla a ducha, kterou dostanete při diagnostickém sezení společně s dalšími postupy pro vaši léčbu.

Vítr – Váta 

Doporučují se teplá výživná jídla, slaná, kyselá a sladká s trochou másla nebo tuku. Nevhodná jsou naopak jídla studená, suchá, hořká, pálivá, trpká a syrová zelenina.

Žluč – Pitta

Dáváme přednost chladnějším pokrmům, sladké, hořké, trpké chuti středně těžké konzistence, salátům a zelenině se středním množstvím tuků. Nevhnodná jsou příliš horká, kyselá a pálivá jídla.

Sliz – Kapha 

Vhodná jsou lehká, suchá, pálivá, trpká, hořká jídla bez přílišných tekutin, jen s trochou tuků, syrová zelenina a čerstvé ovoce. Nevhodná je sladká a tučná strava.

Ájurvédské doporučení

Ájurvédské doporučení I. zahrnuje: 

  • pulzovou diagnostiku pro určení konkrétního konstitučního typu
  • charakteristiku naměřeného typu
  • výživu , denní režim, množství jídla a pití, na co si dávat pozor
  • obnovení rovnováhy daného typu
  • Ájurvédské doporučení II. zahrnuje: 
  • marmovou diagnostiku vnitřních orgánů s chodidel
  • návrh tělesných cvičení (ájurjóga)
  • meditace
  • terapeuticou hudbu Gándharvavéd
  • aromaterapii
  • Jitka Pavlátová

    Jmenuji se Jitka Pavlátová a zdravý životní styl je mou velkou vášní. Už dlouhou dobu jsem majitelkou vegetariánské prodejny a restaurace v centrum Písku, která svého času patřila mezi první restaurace v České republice, které se právě zdravému vaření věnovaly.

    Od té doby jsem ušla velkou cestu jak v osobním, tak pracovním životě. Jsem maminkou tří dnes už skoro dospělých chlapců a nadšenou propagátorkou zdravého stravování. Z vlastní zkušenosti vím, že strava, založená na principech ájurvédy pomáhá vyřešit spoustu zdravotních problémů, s kterými je naše společnost stále více konfrontována. Také proto mě vaření tak baví a informace s recepty, které jsem si postupně osvojila ráda předávám dalším lidem.